Sivas Belediyesi'nde Sendika Savaşları!
31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından Sivas Belediyesi’nde adeta sendika savaşı yaşanıyor.
![Sivas Belediyesi'nde Sendika Savaşları!](https://www.sivasirade.com/files/uploads/news/default/sivas-belediyesi-nde-sendika-savaslari-952089.webp)
2 bin Özbelsan
personelinin bulunduğu belediyede
seçimlerden önce işçilerin büyük çoğunluğu
HAK-İŞKonfederasyonuna bağlı
Hizmet-İş Sendikasına üyeydi. Seçimlerden evvel esamesi dahi okunmayan
TÜRK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Belediye İş–Sendikasının üye sayısı bin 250 olurken Hizmet İş’in üye sayısı ise 750’e geriledi.
TOPLU SÖZLEŞME YETKİSİ HİZMET-İŞ’TESivas Belediyesi’nde 31 Aralık 2024 tarihine kadar toplu sözleşme imzalama yetkisi Hizmet-İş Sendikasında bulunuyor fakat Belediye İş –Sendikası 3 Ağustos tarihine kadar üye sayısını korursa
Sivas Belediyesi’nde “yetkili sendika” olacak. Üyelerin sendikal geçişlerinde belediye yönetiminin etkili olduğunu düşünen Hizmet İş Sendikası’nın yetki devrine itiraz için yargıya başvurabileceği öğrenildi.
PERSONEL BU SÜREÇTEN OLUMSUZ ETKİLENİRBelediyedeki sendika savaşının mahkemeye intikal etmesi halinde Özbelsan personelinin bu süreçten olumsuz etkileneceği düşünülüyor. Zira
Temel Karamollaoğlu’nun Sivas Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde de aynı süreç yaşanmış ve 3 yıl 2 ay süren dava süreci nedeniyle belediye işçileri maddi olarak zor günlerden geçmişti.
![](https://www.sivasirade.com/files/uploads/news/default/1716877722.webp)
UZUN VE SENDİKA TEMSİLCİLERİ DESTİCİ’Yİ ZİYARET ETMİŞTİGeçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı
Adem Uzun, Belediye İş Sendikası temsilcileri Bilal Yıldırım, Ahmet Oktay Evren, Kürşat Çelik ile birlikte BBP Genel Başkanı
Mustafa Destici’yi ziyaret etmişti. Üyelerin sendikal geçişinde belediye yönetiminin etkisinin olduğunu savunan Hizmet–İş Sendikası tarafı duruma tepkili. Diğer yandan şu an Belediye Başkanı Adem Uzun’un Başdanışmanı olarak görev yapan eski
Demiryol-İş Sendikası Sivas Şubesi Başkanı Murat Kütük’ün de belediyede yetkili sendikanın
Hizmet–İş’ten Belediye İş Sendikasına geçmesi noktasında yoğun çaba sarf ettiği öğrenildi. Editör Şeyda Özlükcü